Zalety i wady wielopiętrowych magazynów

Magazyny to wyodrębnione przestrzenie, w których składuje się zapasy towarów i produktów. Logistyka ma ogromny wpływ na całokształt ich funkcjonowania. Efektywność obsługi przestrzeni pełnej ładunków zależy od sposobu realizacji i zastosowanego sprzętu. Wyposażenie i umiejętności pracy decydują o komforcie i bezpieczeństwie pracowników. W Polsce z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe. Niestety, ceny gruntów pod tego rodzaju zabudowę rosną w szybkim tempie. Inwestorzy zaczynają szukać coraz to nowych rozwiązań. Jednym z popularniejszych jest budowa magazynu wielopiętrowego.

Magazyny zamknięte


Magazyny zamknięte obejmują budynki magazynowe wykonane z mocnych elementów budowlanych. Są one trwale przytwierdzone do gruntu i całkowicie zabudowane. Zwykle mają dodatkowe urządzenia chłodzące i wentylacyjne. Niektóre z nich posiadają również wykopy piwniczne. Magazyny zamknięte mogą być parterowe, parterowe lub właśnie wielopiętrowe. Hale są niezbędnymi obiektami większości przedsiębiorstw przemysłowych i handlowych.
Nowoczesne rozwiązania pozwalają budować magazyny w krótszym czasie i relatywnie niskim kosztem. Wybór rozwiązania zależy głównie od przeznaczenia magazynu oraz osobistych wymagań inwestorów. Zwłaszcza jeśli chodzi o dobór produkcji magazynowej i materiałów budowlanych. Pomysł ten jest często wykorzystywany w krajach azjatyckich.
Zalety magazynów wielopoziomowych
Magazyny wielopiętrowe pomagają w rozwiązaniu problemów logistycznych. Przede wszystkim związanych z wysokimi kosztami nabycia gruntów i niską dostępnością. Budynki z rampami pozwalają na zwiększenie powierzchni magazynowej. Może z niej wygodnie korzystać wiele firm. Pozwala to efektywniej wykorzystać dostępną przestrzeń w porównaniu do standardowych budynków.
W porównaniu do tradycyjnych magazynów jest to mało powszechne rozwiązanie. Mimo to ma ono kilka podstawowych zalet, których nie można mu odmówić:
• Oszczędność miejsca na działce
• Możliwość jednoczesnego korzystania z powierzchni przez wiele podmiotów
• Znaczne zmniejszenie kosztów, przede wszystkim tych związanych z zakupem gruntu

Wady magazynów wielopoziomowych


Mimo wielu zalet, tego rodzaju magazyny niosą za sobą pewne niedogodności. Najczęściej wspominaną wśród ekspertów jest brak dostatecznych informacji na temat ich eksploatacji. Realizacja inwestycji obejmującej magazyny wielokondygnacyjne wiąże się z wieloma wyzwaniami. Rozwiązanie to nie zostało przetestowane w środowisku rynkowym.
Dlatego rodzaj i wielkość potrzeb najemców są niejasne. Analizy pokazują, że istniejące nieruchomości są bardzo popularne wśród różnych typów najemców. Sama konstrukcja obiektu wielokondygnacyjnego może być problematyczna. Zwłaszcza w przypadku ilości i lokalizacji ramp, rozmieszczenia kolumn oraz zastosowania wind towarowych.

Trudno przewidzieć, czy magazyny wielopoziomowe staną się powszechnym sposobem przechowywania towarów. To wciąż mało znane i niepopularne rozwiązanie. Testy w różnych europejskich miastach powoli się rozwijają. Obecnie istniejąca przestrzeń cieszy się dużym zainteresowaniem i jest wysoko oceniana przez użytkowników. Przed magazynami wielokondygnacyjnymi wciąż stoi wiele wyzwań i problemów do rozwiązania.

Zobacz naszą ofertę na magazyn na sprzedaż Łódź, magazyn na sprzedaż Piotrków Trybunalski, magazyn na sprzedaż Tomaszów Mazowiecki, magazyn na sprzedaż województwo Łódzkie.

Categories:

Tags:

Comments are closed